כלי נשיפה

במרכז יובל  נלמדים כל כלי הנשיפה: כלי העץ וכלי המתכת. מידע מפורט על כל אחד מהם בהמשך העמוד.

כלי נשיפה מעץ :חליליות, חליל, קלרנית, סקסופון, אבוב ובסון.

כלי נשיפה מעץ

כלי נשיפה מעץ הם כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה העשויים עץ. הכלים העיקרים במשפחה זו הם חליל, חלילית, אבוב, קלרנית ובסון. חלק מהכלים הללו אמנם עשויים כיום ממתכת, אך פעם היו עשויים מעץ. כלי העץ מסווגים לפי הפייה שלהם, השונה מכלי הנשיפה ממתכת, מה שגורם לצלילם להיות רך במעט.

בכלי העץ משתנה גובה הצליל על ידי אורך הצינור – למשל – הבסון גדול, ולכן צלילו נמוך. לכלי העץ חורים רבים לאורך כל הצינור, המכוסים בכפתורים דמויי מכסים ומופעלים על ידי האצבעות. אחד ההבדלים בין כלי העץ וכלי המתכת הוא שבכלי העץ הצינור הוא ישר וארוך, ולא מסתלסל כמו בכלי המתכת.

כלי נשיפה מעץ בתזמורת

בתזמורת מהווים כלי הנשיפה מעץ מרכיב חשוב, ונותנים גוון צליל מיוחד, שמוסיף לצליל התזמורת. בתזמורת סימפונית,  כלי הנשיפה מעץ מנגנים הרבה במהלך היצירה יחד עם כלי הקשת. כלי העץ ידועים ביכולתם לנגן צלילים רגועים, וגם צלילים קצובים. בתזמורת הסימפונית, החליל משמש לקול הסופרן, האבוב נחשב לקול האלט, הקלרנית נחשבת לקול הטנור והבסון, כשמו, משמש את קול הבס. פעמים רבות מצטרף לסקציה גם הפיקולו, שמנגן גבוה יותר מן החליל. הפיקולו נשמע חזק ביותר בתזמורת, משום שהוא כה גבוה, ובצליליו הגבוהים הוא אפילו "צעקני"; כאשר נוסף הפיקולו, ישנם בסך-הכל חמישה קולות בסקציה. לעתים הפיקולו מכפיל במנגינה את החליל, רק באוקטבה יותר גבוה, מה שמוסיף רבות למנגינה. כאשר כלי העץ מנגנים בקטעים הרגועים, והם מנגנים צלילים ארוכים ושקטים.

סקסופון

הכלי הצעיר ביותר בתזמורת, הומצא על ידי בונה הכלים אדולף סקס ב- 1941. משתייך למשפחת כלי העץ, למרות שעשוי ברובו ממתכת, בשל הפיה האופיינית למשפחת כלי העץ.
משמש בתזמורות כלי נשיפה, תזמורות צעידה, בג'אז ובמוסיקה קלה.
קיימים סקסופונים בגדלים שונים ולכל אחד מהם מנעד צלילים אחר. בתזמורות מרכז יובל משמשים סקסופון סופרן, אלט, טנור ובריטון.

RANCIUK2 (378 of 557)

קלרינט

הקלרינט, ממשפחת כלי העץ, מורכב מחמישה חלקים המתחברים זה לזה. הפקת הצליל היא על ידי הרעדת עלה, פיסת קנה במבוק המחוברת לפיה בעזרת חבק.
לקלרינט רפרטואר עשיר ומגוון והוא משמש בתזמורות כלי נשיפה, תזמורות צעידה, הרכבי כלי עץ והרכבים קאמרים אחרים, כמו גם בג'אז.
קלרינט Bb הוא הנפוץ ביותר, גם קלרינט A בשימוש רב מפני שהרבה יצירות נכתבו לו במקור. כמו כן קלרינט בס נפוץ בשימוש בתזמורות להעמקת צליל התזמורת

.RANCIUK2 (25 of 557)

חליל צד

החליל הוא הכלי הנפוץ ביותר וקיים בכל תרבות. בניגוד לשאר כלי העץ, הנגינה בו מתבצעת לא בעזרת עלה, אלא על ידי הנחת השפה התחתונה על הפיה וכיוון האויר בעזרת השפה העליונה אל תוך החליל.
לחליל צליל רב גוני, ובתזמורת הוא לרב אחראי על הצלילים הגבוהים. הפיקולו נפוץ גם הוא בתזמורות ומפיק צלילים גבוהים באוקטבה מהחליל.
לחליל רפרטואר רחב ועשיר והוא משמש בתזמורות כלי נשיפה, תזמורות צעידה, בג'אז וברוק מתקדם.RANCIUK2 (79 of 557)

כלי נשיפה ממתכת: חצוצרה, קרן-יער, טרומבון, בריטון וטובה.

כלי מתכת בהרכבים מוסיקליים

כלי מתכת מופיעים בהרבה סוגים של הרכבים מוסיקליים ותזמורות:
תזמורות סימפוניות, תזמורות צועדות, רביעית כלי מתכת, תזמורות צבאיות, תזמורות כלי נשיפה והרכבים.

כלי – המתכת בתזמורת הסימפונית

בתזמורת הסימפונית, כלי המתכת הינם מרכיב חשוב שמוסיף הרבה נפח לצלילה של התזמורת. כלי המתכת נוהגים לנגן בקטעים תרועתיים וכאשר המלחין רוצה פורטה (דינמיקה חזקה). בתזמורת סימפונית סטנדרטית ישנן שתי חצוצרות, ארבעה קרנות,  שני טרומבונים וטובה אחת. לעתים רחוקות ישנן ארבע חצוצרות, ארבע קרנות, ארבעה טרומבונים וטובה אחת. כלי הנשיפה מתחלקים לארבעה קולות עיקריים – החצוצרה נחשבת לקול הסופרן, והיא מכפילה את הטימפני בדרך כלל, הקרן נחשבת לקול האלט ומנגנת צלילים ארוכים בדרך כלל, הטרומבון נחשב לקול הטנור והטובה לקול הבס. המלחינים נוהגים לתת לכלי המתכת כמה תווים בו זמנית, כל נגן מנגן תו אחר. סקציית כלי המתכת ממלאת את התזמורת הסימפונית, ומוסיפה לה המון נפח.

במרכז יובל פועלות ארבע תזמורות נשיפה בגילאים שונים.

חצוצרה

הכלי המפיק את הצלילים הגבוהים ביותר במשפחת כלי המתכת. בנוי צינור מעוקל מפליז, כשהפיה נמצא בקו ישר לפעמון, והנגינה נעשית בעזרת הפיה והשסתומים.
בזכות קולה החזק משמשת לתרועות, אך ניתן להצמיד לה גם עמעם הגורם לקולה להיות רך יותר.
החצוצרה נפוצה מאוד בשימוש, ומנגנת בתזמורות סימפוניות, תזמורות כלי נשיפה, תזמורות צעידה, הרכבי כלי מתכת וכן בג'אז, בלוז ופאנק.

RAN POLSKY 1-473

טרומבון

מנעדו נמוך מזה של החצוצרה וגבוה ממנעד הטובה.
בניגוד לכלים אחרים ממשפחת כלי המתכת, במקום שסתומים הנגן משתמש בסלייד, שהזזתו ושינוי אורכו גורמים לשינוי הצלילים.
לטרומבון קטעי סולואים רבים ויש לו תפקיד חשוב בתזמורות סימפוניות ובתזמורות כלי נשיפה, ולו תפקיד חשוב גם במוסיקה בת זמנינו, בג'אז ובפאנק.

RAN POLSKY 1-108

קרן יער

נקראת גם קרן צרפתית, שייכת למשפחת כלי המתכת.
יש לו פיה צרה ויחודית שממשיכה לצינור ארוך ומלופף ומסתיימת בפעמון גדול.
לנגן מיומן על קרן יער יש אפשרות להוציא מנעד רחב מאוד של צלילים.
יצירות רבות נכתבו לקרן היער מתקופת הבארוק, ולה תפקיד חשוב בתזמורות סימפוניות והרכבי נשיפה

.20160725_180218

טובה

הגדולה ביותר במשפחת כלי המתכת, ולפיכך מפיקה את הצלילים הנמוכים ביותר.
אחראית לתפקידי הבס בתזמורות כלי נשיפה ומשמשת גם בתזמורות סימפוניות ובג'אז.

RAN POLSKY 1-75